Google+

Thanks To All Who Participated in the 2013 Delafield Brewhaus Schnapp Hans Cup

There were 97 entries judged and 78 registered participants, judges, and stewards.

Competition Logo

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the 2013 Delafield Brewhaus Schnapp Hans Cup organized by the Delafield Brewhaus. Be sure to read the competition rules.

About the Schnapp Hans Cup

The focus of this competition is towards base beer styles. No speciality, spice herb vegetable, fruit, or sour beers will be accepted. Best of Show will take home the Schnapp Hans Cup and one entry from the Best of Show round will be chosen for a production run at the Delafield Brewhaus by Brewmaster John Harrison.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Sattler Chris’ English Mild 11A: Mild

Overall Winners

Brew Pub Ramp Up

One entry from the Best of Show round will be chosen for a production run at the Delafield Brewhaus by Brewmaster John Harrison.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Marino Ba-Dunk-A-Dunkle 4B: Munich Dunkel Wizards

Winning Entries 

Table 1: Light Lagers (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Johnson Am Pilsner 2 2A: German Pilsner (Pils) Yeastie Boys
2nd Eric Nelson
Co-Brewer: Zack Mahdak
Damm Pils 2B: Bohemian Pilsener
3rd Nathan Westby MUNCHEN HELLES 1D: Munich Helles Knaves of Grain

Table 2: European Amber Lager (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Franklin
Co-Brewer: Pete Hurst
Beast Von Bayern 3B: Oktoberfest/Marzen Kenosha Bidal Society
2nd Thomas Moore 10-Fest 3B: Oktoberfest/Marzen North Shore Brew Club
3rd Jared Kasper
Co-Brewer: Bobbie Kasper
Polka ’Round The Room 3B: Oktoberfest/Marzen

Table 3: Bock (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Franklin
Co-Brewer: Pete Hurst
Davros On Eis 5D: Eisbock Kenosha Bidal Society
2nd Tom Gilbert Av8r 5C: Doppelbock Beer Barons
3rd Jared Kasper
Co-Brewer: Bobbie Kasper
Beauty Of A Mapled Bock 5B: Traditional Bock

Table 4: Hybrids (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Johnson N German Alt - 1 7A: Northern German Altbier Yeastie Boys
2nd Eric Nelson
Co-Brewer: Tonya Nelson
Sunny Daze 6D: American Wheat or Rye Beer
3rd David Johnson Am Wheat 05 6D: American Wheat or Rye Beer Yeastie Boys

Table 5: English Pale/Irish/Scottish Ales (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jamison Sterken London Ale 8B: Special/Best/Premium Bitter
2nd Kevin Kearney The Barkeep 8B: Special/Best/Premium Bitter
3rd Chris Heppe
Co-Brewer: Jeremy Ducharme
Charles The Bitter 8A: Standard/Ordinary Bitter

Table 6: American Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Meyers Hop Breeze 10A: American Pale Ale The Brewing Network
2nd Stephen Tomory Toes The Terrible’s Tasty Tonic 10A: American Pale Ale Midnight Carboys
3rd Michael Sande WH2795 10A: American Pale Ale Beer Barons of Milwaukee

Table 7: English Browns (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Sattler Chris’ English Mild 11A: Mild
2nd Adam Meyers English Mild 11A: Mild The Brewing Network
3rd Kevin Kearney Barwench 11A: Mild

Table 8: Dark Lager/Porter (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Marino Ba-Dunk-A-Dunkle 4B: Munich Dunkel Wizards
2nd Chris Heppe
Co-Brewer: Keelan Runnalls
Toats McOats 12B: Robust Porter
3rd Kevin Kearney Fat Porter 12B: Robust Porter

Table 9: Stouts (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Schlosser Imperial Stout ’12 13F: Imperial Stout Beer Barons of Milwaukee
2nd David Johnson Am Stout 1056 13D: Foreign Extra Stout Yeastie Boys
3rd David Hardeman Milk Stout 13B: Sweet Stout Milwaukee Beer Barons

Table 10: IPA (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Kasper
Co-Brewer: Bobbie Kasper
Citrus 3.0 14B: American IPA
2nd Tom Sisson Imperial IPA 14C: Imperial IPA Beer Barons
3rd David Schumacher SchuBrew ABC IPA 14B: American IPA Missouri Mashers

Table 11: German Wheat & Rye (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mino Choi
Co-Brewer: Molly Noyes
Bruce Leroy ! Who’s Da Masta Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier
2nd Timothy Minger Goons’ Hefe-Wiesse 15A: Weizen/Weissbier Beer Barons
3rd Benjamin Cofta 1st Run Wheat 15B: Dunkelweizen

Table 12: Belgian/French/Strong Ales (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Noah Stigall Saison De Sarochi 16C: Saison Missouri Mashers (MoM)
2nd Tom Gilbert Dorstige Draak (Thirsty Dragon) 18E: Belgian Dark Strong Ale Beer Barons
3rd Dan Schlosser Tripel II 18C: Belgian Tripel Beer Barons of Milwaukee